به همت بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان؛ همایش گرامیداشت استاد شهریار در تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین المل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، سعید شبستری، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌شرقی عصر امروز در همایش بزرگداشت استاد شهریار که در خانه تاریخی پروین برگزار شد، اظهار داشت: شهرت استاد شهریار نه تنها در ایران اسلامی بلکه در سراسر جهان زبانزد عام و خاص است.

وی با اشاره به شاهکارهای ادبی استاد شهریار خاطرنشان کرد: استاد شهریار را می توان تنها شاعر چند زبانه ایران دانست که تک تک آثارش در زمینه‌های مختلف ادبی نشان از تبحر خاصش دارد، عشق و ارادت شهریار به ایران و آذربایجان همه دلیلی بر شخصیت جامع این بزرگ ادیب تاریخ معاصر است.

شبستری ادامه داد: قدرشناسی از شأن و جایگاه استاد شهریار کمتر اقدامی است که امروز انتظار داریم از سوی متولیان فرهنگ استان همواره در شأن آن بزرگوار مورد توجه قرار گیرد، انتظار می رود؛ بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان که یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید است، با تلاش‌های خود بتواند بیش از این گام‌های مؤثری در راستای فرهنگ آذربایجان و معرفی شخصیت علمی استاد شهریار بردارد.

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی با تأکید بر این‌که به هیچ عنوان هیچ گونه تغییری در روز ملی شعر و ادب ایران صورت نگرفته است، گفت: اطلاعیه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مؤید این مسأله بوده است.

همچنین دکتر اقبالی، استاد ادبیات دانشگاه تبریز در سخنانی اظهار داشت: تأثیر و تأثر اشعار استاد شهریار بایستی مورد پژوهش قرار گیرد، متأسفانه بیش از آنکه به شخصیت علمی ایشان پرداخته شود، بیشتر از جنبه احساسی به تبیین ابعاد شخصیتی استاد پرداخته شده است.

وی با بیان این‌که برخی از اشعار استاد شهریار الهام گرفته از آثار نظامی، حافظ، سعدی و دیگر شعرای برجسته ایران زمین است، گفت: اشعار استاد شهریار نه تنها هیچ گاه به سمت مبانی لائیکی نرفته است، بلکه مفاهیم مذهبی و دینی در سراسر آثار آن شاعر بلند آوازه ایران زمین موج می زند.

اقبالی با اشاره به این‌که شعرای مکتب آذربایجان از جمله خاقانی، نظامی و شهریار از قدرت تخیل بسیار بالایی برخوردار هستند، گفت: سبک شعری استاد شهریار نه مطلقا حافظ‌گونه و نه سعدی‌وار است، بلکه دارای یک نوع سبک شعری خاص و نجیب است که آثارش را از دیگر شعرای متأخر و معاصر جدا می کند.
سایت بنیاد فرهنگ،هنر و ادب آذربایجان

shahriyar-17 shahriyar-16 shahriyar-2 shahriyar-12 shahriyar-14 shahriyar-20 shahriyar-8 shahriyar-5 shahriyar-13 shahriyar-10

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *